Git handbook, rozdział 0: wstęp
Wstęp
Ten poradnik jest podzielony na kilka rodziałów. W pierwszym rozdziale skupimy się na najprostszym użyciu gita, a w kolejnych bedziemy wprowadzali coraz to bardziej zaawansowane zagadnienia
W poradniku będę używał gita tylko poprzez terminal. Edytory, które mają integrację z gitem zazwyczaj po prostu wykonują odpowiednie komendy gdy klikniesz odpowiedni przycisk. Jako że każdy edytor ma inny interfejs, a CLI gita jest uniwersalne, ten poradnik nie będzie się skupiał na tych integracjach.
Tak samo poradnik nie będzie skupiał się na GitHubie. Od GitHuba mamy osobny poradnik, a sposobów na hostowanie repozytorium jest mnóstwo - od GitHuba czy GitLaba, przez self-hostowane Forgejo (fork Gitea), aż do tzw. “bare” repo na jakimś VPSie z dostępem przez SSH i/lub HTTP. W przykładach, gdzie symulował będę kilku użytkowników pracujących na jednym repo, zazwyczaj będę używał tego ostatniego, bo jest to po prostu sposób najprostszy.
Inne, przydatne zasoby
- Oficjalne dokumentacje gita
- Dostępne są strony manpage dla poszczególnych komend, jak również cała książka poświęcona gitowi, częściowo przetłumaczona na polski.
- linuxiarze zapewne mają wszystkie manpage gita dostepne lokalnie na ich systemach 😎
- Dokumentacja GitHuba
- 90% dokumentacji GitHuba zapewnie dotyczy tylko ich serwisu, ale można tam też znaleźć trochę informacji o samym gitcie i jak używać go razem z GitHubem
Lista rozdziałów
- Wstęp (tu jesteś!)
- Kampania jednoosobowa (podstawowe własne repo z liniową historią)
- soon™
- soon™
- soon™