Rekrutacja
KN Solvro w określonych terminach prowadzi ustrukturyzowaną rekrutację, która jest mocno promowana. Zazwyczaj są to początki semestrów, a rekrutacja obejmuje wszystkie sekcje. Zalecany maksymalny czas trwania to miesiąc.
component. -->
Sposobów na zostanie członkiem KN Solvro jest kilka. Dzielą się one na dwie grupy:
Rekrutacja
KN Solvro w określonych terminach prowadzi ustrukturyzowaną rekrutację, która jest mocno promowana. Zazwyczaj są to początki semestrów, a rekrutacja obejmuje wszystkie sekcje. Zalecany maksymalny czas trwania to miesiąc.
Headhunting
Szeroko pojęty całoroczny headhunting umożliwia przyjęcie wybitnych osób do KN Solvro poza okresem targetowanej rekrutacji. Rola poszukiwania takich osób leży na przewodniczących sekcji i projektów, ale końcowa decyzja i tak musi być uzgodniona z Zarządem.
Wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za rekrutację
Zaleca się wyznaczenie koordynatora rekrutacji. Tak naprawdę, im szybciej, tym lepiej.
Ustalenie terminu rekrutacji
Początki semestrów są najlepsze, czym szybciej tym lepiej. W przypadku wakacyjnego wyzwania rekrutacja była rozstrzygana już pod koniec wakacji.
Ustalenie zapotrzebowania
Koordynator wraz z Zarządem po konsultacjach z przewodniczącymi sekcji oraz projektów powinien określić cel rekrutacji pod względem liczby i kompetencji osób.
Przygotowanie promocji
Zakładając rekrutację na początku semestru to właśnie przed jej rozpoczęciem mamy wystarczająco czasu, żeby przygotować promocję. Możemy do niej zaliczyć:
I Etap rekrutacji - formularz rekrutacyjny
Zaleca się użycie Eventownika Solvro lub ostatecznie Google forms do utworzenia formularza I etapu zawierającego:
I etap rekrutacji służy zebraniu informacji o zainteresowaniu daną rekrutacją. Powinien on być prosty i przystępny w wypełnieniu.
II Etap rekrutacji - zadanie rekrutacyjne
Zadanie do rozwiązania. Przewodniczący każdej sekcji jest odpowiedzialny za dostarczenie zadania rekrutacyjnego. W miarę możliwości wszystkie zadania powinny być o jednakowym motywie. Na tym etapie tworzymy również formularz II etapu, gdzie podajemy dodatkowo link do rozwiązania, linki do portfolio oraz inne wnioski.
III Etap rekrutacji - rozmowa rekrutacyjna
Przewodniczący sekcji lub Zarząd może przeprowadzić (lub oddelegować) rozmowę rekrutacyjną z wybranymi lub wszystkimi rekrutami. Wnioski z danej rozmowy są dołączane do oceny zadania rekrutacyjnego. O ile rozmowa rekrutacyjna to doskonała okazja na sprawdzenie umiejętności miękkich i poznanie rekrutów to należy pamiętać o czasochłonności takich rozmów.
Rozstrzygnięcie rekrutacji
Przewodniczący każdej sekcji ma obowiązek sprawdzić lub oddelegować sprawdzenie danych zadań rekrutacyjnych. Następnie koordynator rekrutacji wraz z Zarządem i przewodniczącymi sekcji (plus osoby chętne) wybiera kogo przyjmujemy. Osoby otrzymują informację o przyjęciu lub odrzuceniu do koła wraz z feedbackiem zadania. W formularzu powinien również znajdować się formularz do feedbacku rekrutacji.
Zebranie chętnych rodziców
System rodzica polega na przydzieleniu opiekuna nowym osobom. Ma to posłużyć sprawnemu wdrożeniu się w koło.
Wdrożenie członków do koła
Retrospekcja rekrutacji
Koordynator rekrutacji wraz przyjętymi rekrutami, Zarządem i zainteresowanymi osobami podsumowują rekrutację, wyciągają wnioski na przyszłość i oficjalnie zakończają proces rekrutacji. Przykładowe KPI oceniające rekrutacje to: - skuteczność promocji liczona za pomocą wyświetleń - liczba wypełnionych formularzy I etapu - liczba wypełnionych formularzy II etapu - liczba pozytywnie ocenionych zadań II etapu - średnia ocena wynikająca z formularza feedbackowego
Całoroczny headhunting umożliwia dołączenie do KN Solvro w dowolnym momencie roku. Zachęcamy wszystkich członków KN Solvro do aktywnego poszukiwania potencjalnych talentów, jednak w szczególności obowiązek ten spoczywa na przewodniczących sekcji i projektów.
Zdarzają się również sytuacje, w których podczas trwania semestru zgłaszają się do nas osoby z zewnątrz, na przykład z pomysłem lub produktem, co także jest bardzo mile widziane.
Decyzję o przyjęciu nowego członka do KN Solvro zawsze podejmuje Zarząd większością głosów.
Przydział rodzica
Z listy chętnych rodziców przydzielamy opiekuna danej osobie. Rodzic powinien być członkiem z tej samej sekcji co dana osoba. Najlepiej jeśli rodzic jest również z tego samego projektu co nowy członek KN Solvro.
Rozmowa 1:1
Rodzic, ewentualnie ze wsparciem koordynatora rekrutacji/przewodniczącego sekcji/zarządu powinien porozmawiać z nową osobą. Głównym celem jest zapoznanie rodzica z nowym członkiem, ale również poznanie zainteresowań danej osoby pozwalające na przydzielenie do projektu i ewentualnej zmiany sekcji. Wstępny plan rozwoju również może zostać poruszony na takim spotkaniu. Po spotkaniu rodzic podsyła najważniejsze informacje np. docs.solvro.pl
Wpisanie na listę członków
Kluczowym elementem jest zapisanie danej osoby na liście członków ze statusem “Nowy”. W tej liście powinien znajdować się również przydział do sekcji i projektu, rodzic, github, sociale itd. Obecnie korzystamy z google sheets: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1OJyAK0QliIHblmLpYTVk3cP0w2epvtZU3oGT6Bda8W4/edit?gid=2053720905#gid=2053720905 Zebranie potrzebnych danych może odbyć się za pomocą Eventownika Solvro jako kolejny formularz do wypełnienia.
Przypisanie do githuba
Należy zarekomendować danie gwiazdki na repozytoriach aktualnych projektów oraz follow organizacji. Członkowie powinni również zmienić swoje członkostwo na publiczne.
Przypisanie do kanałów komunikacji
Dodanie do discorda i messengera. Należy wymusić zmianę nicku na imię i nazwisko oraz ustawienie odpowiednich ról.
Przypisanie do zasobów koła
W obecnej chwili wyróżniamy canvę, figmę i dysk współdzielony.
Zaplanować merch
Cyklicznie realizujemy bluzy i inny merch. Należy monitorować sytuację i cyklicznie zbierać zamówienia na merch.
Pierwsze spotkanie
Przypomnieć osobie o spotkaniu stacjonarnym, wraz z jego godziną i lokalizacją.
Integracja
Optymistycznie po rekrutacji odbywa się integracja lub wyjazd integracyjny.
Wdrożenie do sekcji
Zapoznanie nowych rekrutów z sekcją leży w gestii przewodniczących sekcji. Chodzi o udostępnienie materiałów i możliwości na poznanie używanych technologii i praktyk. Jednym z pomysłów jest hackathon każdej z sekcji, na którym (przykładowo) przepisujemy zadanie rekrutacyjne stosując technologie używane w kole i dobre praktyki.
Wdrożenie do projektu
Przyjęcie nowych rekrutów do projektu leży w gestii przewodniczącego projektu. Zalecane jest przeprowadzenie stacjonarnego spotkania wizyjnego, gdzie dane osoby mają możliwość poznania wizji produktu, zapoznanie z zespołem i wyznaczenie zakresu działania.
Po aktywnym działaniu w projekcie oraz wykonaniu pierwszego zadania operacyjnego otrzymuje się status członka aktywnego. Dbanie o statusy członków oraz aktualizację listy członków leży w gestii przewodniczących sekcji.